Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
29 KASIM Salı 22:13

Acacia Maden’de 300 bin ağaç toprakla buluşacak

İlçeler
Giriş Tarihi : 17-11-2022 11:56
Acacia Maden’de  300 bin ağaç  toprakla buluşacak

Gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için 81 ilde gerçekleştirilen ağaç dikme seferberliği “Geleceğe Nefes Projesi” kapsamında, Acacia Maden’de fidan dikme etkinliği düzenlendi.

Fidan dikim törenine Vali Avni Çakır, Kastamonu Emniyet Müdürü, Kayhan Ay, Kastamonu Orman Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Er, Hanönü Kaymakamı Tolga Degirmenci, Hanönü Belediye Başkanı Serkan Uçar, Hanönü Orman İşletme Müdürü Uğur Şahin ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Acacia Maden İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Zeki Sayılır yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Daha önceki rehabilitasyon alanlarımızda 7.700 fidan dikimi yaptık ve şu anki sahamızda ise 40 ton tohum ekimi gerçekleştiriyoruz. Sahanın toplam büyüklüğü 1.550.000 m2. Bu devasa büyüklükteki alanda hem tohumlama hem de ağaçlandırma çalışması yapacağız. Orman Bölge Müdürümüzün verdiği bilgiye göre yaklaşık 300 bin ağaç dikilecektir. Dolayısıyla biz yeşil vatanımıza burada önemli bir katkı sağlayarak madencilik yaptığımız alanı rehabilite edip yeniden yeşillendiriyoruz. Madencilik faaliyetleri kapsamında Türkiye’nin başka yerlerinde değişik aktiviteler yapıldı ama buradaki gibi, çok büyük bir alana 300 bin ağaç dikmek ne mutlu ki bize nasip oldu.”

Kastamonu Valisi Avni Çakır da yaptığı açıklamada, madencilik faaliyetlerinde bulunurken çevreye büyük önem verilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Bu etkinlik doğaya yapılacak en güzel faaliyetlerden bir tanesi. Hem insani hem vicdani hem dini hangi anlamda bakarsanız bakın çok güzel bir olay. Kastamonu, gördüğünüz üzere Türkiye’nin en zengin orman illerinin başında geliyor. “Doğayla Uyumlu Sürdürülebilir Madencilik” çok güzel bir slogan. Acacia Maden, bölgemizde yapmış olduğu çalışmalarla bir taraftan milli ekonomize katkı sağlarken, diğer taraftan da orman alanlarımızın ya da doğa anlamında çevrenin orman bölge müdürlüğümüzün, vatandaşlarımızın beklentisi doğrultusunda gelişmesi yönünde böyle güzel faaliyetler yürütüyorlar. Bu faaliyetleri dengeli bir şekilde sürdürmeye gayret etmeliyiz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” (Emre Yılmaz)

Güven TuzcuGüven Tuzcu

Güven Tuzcu

YORUMLAR