Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
29 KASIM Salı 21:39

Ankara’da 3’ÜNCÜ GÜN

Bu yıl “Size En Yakın 4 Mevsim” parolasıyla gerçekleştirilen Başkent’te Kastamonu Günleri’nde üçüncü güne girildi.

Merkez
Giriş Tarihi : 19-11-2022 12:45
Ankara’da 3’ÜNCÜ GÜN

Bu yıl 17’incisi düzenlenen ve Ankara Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi’nde gerçekleştirilen organizasyon yarın akşama kadar ziyarete açık olacak.

Fuara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Opr. Dr. Ertuğrul Soysal, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, MHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Mevlüt Karakaya ve Sadir Durmaz, Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcıları Mevlüt Dudu, Prof. Nurdan Şahin Demirbağ, Vali Avni Çakır, Devlet Eski Bakanı Sayın Murat Başesgioğlu, BBP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Alay, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Memleket Partisi Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Akyol, Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, siyasi parti temsilcileri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu başkanları, bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“AYNI HAVAYI SOLUYORUZ”

Başkent’te Kastamonu Günleri ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu şunları söyledi:

“İstiklal Caddemiz de yaşanan menfur saldırıda vefat kardeşlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Terör dediğimiz şey üzerine basa basa sürekli vurgulanması gereken bir şey. Terör saldırılarını kim yapıyorsa onun adı zikredilmeli. Buradaki adres bellidir PKK’dır PYD’dir. Dünde hain FETÖ idi. Dolayısıyla bu isimleri zikrederken herkesin üzerine basa basa terörün nereden geldiğini herkes bilmek durumunda. Cumhuriyetimizin 99’uncu yılını geçtiğimiz ay kutladık. Millet olmanın temeli mazide birlik, halde birlik, atide birlikten geçer. Geçmişinizde birlik sağlayamıyorsanız dedenizin, ninenizin yaptıklarından dolayı kafanızda soru işretleri varsa onu kendi içinizde halledin.  Halde birliği sağlamak zorundasınız. Çünkü aynı havayı soluyoruz. Aynı atmosferde yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına ramak kala Türkiye’yi çıktığı bu yoldan geri dönmeyecektir. Emperyalizm önce topla tüfekle geliyordu. Sonra biçim değiştirdi. Kültürle gelmeye başladı. Daha sonra bilgiyle gelmeye çalıştı. Daha sonra parayla gelmeye başladı. Biz Cumhuriyeti nasıl kurduğumuzu biliyoruz. Bu vatan bize gazete kuponuyla gelmedi her karışında şehitlerimizin kanı var. Ne Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü unuturuz. Ne bu uğurda can veren şehitlerimizi unuturuz.  Ne de bu millet için gecesini gündüzüne katan devlet büyüklerimizi unuturuz. Allah hepsinden razı olsun. Hayatını kaybedenlerin ruhları şad olsun.”

“ADIMLARIMIZI BİRAZ DAHA SIK ATACAĞIZ”

“Bugüne gelirsek Ankara’da Kastamonu Günleri’nin 17’ncisini tertip ediyoruz. Bu organizasyonlar şehir adına çok önemli. Özellikle iletişim çağında her şeyinizi kitlelere ulaştırmak zorundasınız. Biz biraz bu noktada geç uyandık. Şükür olsun ki uyandık. Adımlarımızı biraz daha sık atacağız.  Eski Valimiz Enis Yeter ile tarihi konaklarımızın önemini ve onların tekrar kazandırılmasının önemini öğrendik. Girdiğimiz her konakta da huzurlu olmayı öğrendik. Pandemi ile birlikte toprak ve suyun ne kadar kıymetli olduğunu gördük.  Önümüzdeki dönemin yegane konusu sağlıklı gıda ve su olacak. Hepimiz geleceğimizi buna göre inşa etmek zorundayız. Çalışma Eski Bakanımız aramızda. Kendisini Devlet Hastanesi’nde çalışırken ziyaret ettiğimde bir yılda il nüfusu kadar hasta baktığımızı söyleyip bu tablonun sürdürülebilir değil demiştim. Bugün ise iki ayda il nüfusu kadar hasta bakılıyor devlet hastanesinde. Altı kat artış var. Sağlıklı gıda ve su konusunda hepimiz hassas olmalıyız. Çoluğumuza, çocuğumuza toprağın ne kadar kıymetli olduğunu öğretmemiz gerekiyor.”

“KASTAMONU KİMLİKLİ BİR ŞEHİR”

“Kastamonu kimlikli bir şehir. Selçuklunun uç beyi, Osmanlının sancak beyidir. Milli mücadelenin ise olmazsa olmaz şehridir. Kastamonu nedir diye sorduklarında Kastamonu Anadolu’nun kendisidir. Kastamonu mayası sağlam bir yerdir. 1000 yıl önceki kültürünüzle bugün gittiğinizde karşılaşırsınız. Kastamonu müstesna bir yerdir. Hepinizin gelip görmesi gerekir. İletişim çağında bir eksiğimiz daha vardı. Bu eksiği belediye olarak gideriyoruz. Projemizi önümüzdeki günlerde tamamlayacağız. Kent Portalı’nı oluşturuyoruz. İnşallah 19 ilçemizi içine alan şekilde Kastamonu’da nereye gidilir, ne vardır, nereye ne kadar uzaklıktasınız ve üç boyutlu olarak gezebileceğiniz bir portal yakında bitecek. Mobil uygulamadan da ulaşılabilecek. Bizim coğrafi işaretli ürünler konusunda da büyük iddiamız var. Gastronomide çok büyük iddiamız var. Bununla ilgili de kastamonudoğal.com online satış sitesi kurduk. Ev kadınlarımızın, Kadın Kooperatiflerimizin ürünlerini buradan gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Cenab-ı Allah Kastamonu’nun her şeyini vermiş. Deniz derseniz deniz var, kayak derseniz kayak var. Maneviyatın başkentlerinden bir tanesiyiz. Mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerimiz var.  Yemek Kültürü’nde de ülkemizin en önde gelen illerinden bir tanesi. Gelenler beğenerek ayrılıyorlar. Görmemiş olanları Kastamonu’ya davet ediyorum. Kastamonu rüyası anlatmakla bitecek bir şey değil. Biz varlığımızı Türk varlığına armağan ettik. Özelde de her şeyimiz Kastamonu’ya feda olsun.”

Güven TuzcuGüven Tuzcu

Güven Tuzcu

YORUMLAR