Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
28 MAYIS Cumartesi 03:09

BALLIDAĞ TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ OLACAK

Genel
Giriş Tarihi : 14-05-2022 11:53
BALLIDAĞ TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ OLACAK

Yıllarca âtıl durumda kalan, Kastamonu gündeminden hiç düşmeyen Daday Ballıdağ Hastanesi binasının yerine inşa edilecek Daday Ballıdağ Yaşlılar Oteli ve Sağlık Merkezi’nde (Geriatri Merkezi) tanıtım toplantısı dün gerçekleştirildi.

Kastamonu Valisi Avni Çakır, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, İl Jandarma Komutanı Mücahid Avkıran, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İGM Başkanı Güray Parçal, ilçe belediye başkanları ve STK temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

2 YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK

Gün Medya Grubu (GMG) iştiraklerinden Tez Madencilik tarafından ihalesi alınan Daday Ballıdağ Sanatoryumu, 500 milyon TL’lik yatırımla ayağa kalkacak. İçerisinde açık yüzme havuzu, sineması, saunası, fitness salonu bulunan 128 odalı konsept projenin 2 yıl içerisinde tamamlanarak hizmete sunulması bekleniyor.

YENİDEN HAYAT BULACAK

1954 yılında Türkiye’nin en büyük ikinci göğüs hastalıkları hastanesi olarak yapılan ve yaklaşık yarım asır hizmet veren Daday Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi, 2005 yılında kapılarını kapatmış ve adeta kaderine terk edilmişti. 2005 yılında Hastane önce SSK’dan Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Bakanlık hastaneyi, 49 yıllığına Hacettepe Üniversitesi’ne kiraladı ve Hacettepe Üniversitesi, hastanede gerekli yatırımı yapamayacağını belirterek Orman Genel Müdürlüğü’ne devretti.  Orman Genel Müdürlüğü tarafından 14 Aralık 2020 tarihinde yapılan ihaleyi Aygün ailesinin sahibi olduğu Tez Madencilik kazanmıştı. Projesini Kastamonulu iş insanı Ahmet Erkutoğlu’nun sahibi olduğu AE Mimarlık’ın yaptığı Daday Ballıdağ Yaşlılar Oteli ve Sağlık Merkezi inşaatının yaklaşık 2 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.

ERKUTOĞLU: “128 ODADAN OLUŞAN BİR KONSEPT PROJE”

Hayata geçirilecek proje hakkında bilgilendirmede bulunan Mimar Ahmet Erkutoğlu; “Böyle bir projenin içinde olmak, Kastamonu’da yaptığım birçok projenin yanında bu projeyi de yapmak bana nasip oldu. Burada 1945 yılında Almanların hastane Türk Mimarisinin çok güzel bir örneğiydi. Aslında yıkmak istemedik. Güçlendirebilirdik ama güçlendirme hem dış cephede hem içerisinde problem yaratıyordu. Güçlendirme yatırımcımız Cengiz bey için daha ucuz olabilirdi ama Cengiz bey ‘Kastamonu için en iyisini yapalım’ dedi ve yıkmaya karar verdik. Projemiz tamamen yaşlıların keyif alabileceği, her türlü imkandan faydalanabileceği, kapalı ve açık yüzme havuzu, sineması, saunası, fitness gibi. Zihinsel engelli hastalar için ayrı bir bölüm yaptık, engelli hastalar için yaptık, sağlıklı hastalar için yaptık. Burada hayatlarının son demlerini huzur içinde geçirebilecekleri bir proje yaptık. 128 odadan oluşan bir konsept proje yaptık. İnşallah ruhsat sürecini aştığımızda temel atma törenimizi en kısa zamanda yapacağız” dedi.

 

 

Güven TuzcuGüven Tuzcu

Güven Tuzcu

YORUMLAR