Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
01 NİSAN Cumartesi 22:59

Cide, 134 depremzede yurttaşı ağırlıyor

İlçeler
Giriş Tarihi : 25-02-2023 13:58
Cide, 134  depremzede  yurttaşı ağırlıyor

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen 7,7’lik ve 7,6’lık deprem sonrası, 10 kentimiz asrın felaketiyle sarsıldı. Resmi açıklamalara göre, şuana kadar 43 bin 556 vatandaşımızın hayatını kaybettiği belirtildi.

Deprem bölgelerinde evsiz kalan insanların Türkiye’nin değişik il ve ilçelerine transferleri sürüyor. Kastamonu’nun 11 Bin nüfuslu Cide ilçesine de şu ana kadar 134 depremzedenin geldiği öğrenildi. Cide’ye gelen depremzedelere, ilçe kaymakamlığı koordinesinde her türlü imkan ve yardım sağlanıyor.

Bazı depremzedeler Cide ilçesinde ki yakınlarının yanında konaklamayı tercih ederken, bazılarına ise Cide Kaymakamlığı tarafından eşyalı ev kiralanarak ilçede konaklamaları sağlanıyor.

“DEPREMZEDE VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ”

İlçeye gelen depremzedeler için açıklamada bulunan Cide Kaymakamı Tuncay Karataş: “Şu ana kadar resmi kayıtlı olarak 134 depremzede vatandaşımız Cide ilçemize geldi. Bazı depremzede vatandaşlarımız ilçemizde bulunan yakınlarının yanında kalmayı tercih etti. Diğer vatandaşlarımızı ise kaymakamlığımızın koordinasyonuyla ayarladığımız eşyalı dairelere yerleştirdik. Ailelerimizin hepsini yaşadıkları alanlarda sürekli ziyaret ederek eksiklerini soruyoruz. Yerleştirdiğimiz evlerde ki eşya eksiklerini kaymakamlık olarak tamamlıyoruz. Ailelerimize gıda, yakacak ve maddi destek sağlıyoruz. İlçemize ikametlerini tamamen taşıyan depremzede vatandaşlarımız için maddi durumlarına göre sosyal yardımlaşma vakfımız tarafından sürekli olacak şekilde yardımlarımız devam edecektir. Yine bölgemize yerleşen depremzede ailelerin okuyan çocuklarının eksiklerini gidereceğiz. Haziran sonuna kadar depremzede çocukları ve ailelerine Bayram Yusuf Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Uygulama Otelinde bulunan havuzu psikolojileri bir nebze düzelebilsin diye ücretsiz yaptık. Cide Kaymakamlığı olarak bu asrın felaketinde yaraları birlikte sarmak için depremzede vatandaşlarımızın yanındayız ve olmaya devam edeceğiz. Bu Milli Dayanışma günlerinin ilk anlarından itibaren desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen değerli Cidelilere de çok teşekkür ediyorum” dedi.

Cide’ye gelen depremzedelere destek olmak için Cideli kadınlar bir araya gelerek, yaptıkları mantı, makarna ve yufkaları ailelere ulaştırıyorlar. (Mehmet Salman)

Güven TuzcuGüven Tuzcu

Güven Tuzcu

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR