Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
10 ARALIK Pazar 05:04

Eğitim Fakültesi için tahliye kararı

Eğitim
Giriş Tarihi : 17-02-2023 10:50
Eğitim Fakültesi için tahliye kararı

 

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kent Konseyi toplantısında yaşanan depremi ve üniversite olarak bu doğrultudaki adımları değerlendirdi.

Dünya üzerinde nadir görülen bir felaket yaşadıklarını ifade eden Rektör Topal, “Bu tür afet dönemleri afete müdahale anlamında başlayarak, yıllara yayılmış süreç yönetimini de beraberinde getirmektedir. Mesele sadece bugün itibariyle insanlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılamak değil, vatandaşlarımızın psikolojik olarak rehabilitasyonunu da sağlayabilmek gerekmektedir” dedi.

Kastamonu gibi depremden etkilenme ihtimali yüksek olan illerin de kendi özelinde tedbirler alması gerektiğini söyleyen Rektör Ahmet Hamdi Topal, şunları söyledi:

“Bu depremde 10 vilayet yeni baştan imar edilecek. Muhtemelen bazı şehirlerimizin yerleri değişecek ve yapılaşmaya yönelik ciddi tedbirler alınacaktır. Kastamonu gibi depremden etkilenme ihtimali yüksek olan illerimizin de kendi özelinde tedbirler alması gerekmektedir. Bugün itibariyle oldukça diri olan Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın üzerindeyiz. İlimizin yüzde 50’si bu fay hattının üzerinde. Bir hocamızın ifadesi ile Tosya, Araç ve İhsangazi ilçelerimiz olası bir depremden etkilenme riski en yüksek olan ilçelerimiz olarak ön plana çıkmaktadır. Devletimiz tedbirler alacaktır ama bizimde şahsi olarak tedbir almamız gerekmektedir. Biz de kurum olarak 3 yıldır bu noktada yeniden yapılanma süreci içerisindeyiz. Bu kapsamda en eski yapılarımızdan biri olan Meslek Yüksek Okulu binasını yıkmış ve yeni bir bina inşaatına başlamıştık. İlave olarak İhsangazi’de böyle bir zaruretimiz söz konusu. Çok kısa sürede 50 yıllık binadan çıkıp Belediye önceliğinde yapılacak prefabrik binamıza geçeceğiz. Çatalzeytin’de binamızı terk ettik. Bize tahsis edilen okul binasında eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Bizim en eski binalarımızdan biri olan çarşı kampüsümüzde ki Eğitim Fakültesi binalarımız için de bugün itibariyle tahliye kararı aldık. Eğitim Fakültesi’ni taşıyoruz. En kısa sürede Tıp Fakültesi’ni Morfoloji binamıza naklediyoruz. Sebebi Eğitim fakültemizin muhtemel bir deprem riski ile karşılaşması durumunda depremi karşılayabilecek performans yeterliliğine sahip olmayışıdır. Eğitim fakültemizin bulunduğu yere yeni bir yapılanma gerçekleştirilmesi için çalışmalara da başladık. 2023 mali yılı yatırım programına alınması için teklif sunuyoruz. Buraya eğitim amaçlı yeni binaların yapılması için çabalarımız başlamış durumda. Eğitim Fakültesi için bu durum geçici çözüm. Kalıcı binaya taşımak da bizim asli görevimiz. Bunu en kısa zamanda sizinle paylaşmış oluruz.”

Güven TuzcuGüven Tuzcu

Güven Tuzcu

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR