Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
29 KASIM Salı 20:50

“Eğitimci hedefse geleceğimiz karanlıktır”

Hafta Ortası
Giriş Tarihi : 24-11-2022 11:25
“Eğitimci hedefse  geleceğimiz karanlıktır”

Sepetçioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı, Öğretmen Aziz Birbir’in eski bir öğrencisi tarafından bıçaklanması olayına ilişkin eğitim sendikalarından tepki sesi yükseldi.

Eğitim sendikalarının temsilcileri dün akşam saatlerinde okul binası önünde bir araya geldi. Eğitim sendikaları adına ortak açıklamayı Eğitim-Bir-Sen Kastamonu Şubesi Başkanı Orhan Sancaktaroğlu okudu. Sancaktaroğlu: Bu durum bizleri derinden üzmekte ve geleceğe yönelik endişelerimizi daha da artırmaktadır” dedi.

Sancaktaroğlu, açıklamasında şunları söyledi:

“Bilime, bilgine, âlime, öğretmene saygıyı esas alan bir medeniyetin bakiyesi olan Türkiye’de, geleceğimizi emanet ettiğimiz eğitimcilere yönelik saldırılar, tedbir alınmadığı için, artarak devam etmektedir. Yürüttükleri mesleğin manevi karşılığı olan saygının çok görüldüğü; sözlü taciz, saldırı, darp, silahla yaralama gibi olayların sıradanlaştığı, maalesef kanıksandığı bir dönemi yaşıyoruz.

Bugün gelinen noktada, öğretmene saygı sorunu, en temel meselelerimizden biri haline gelmiştir. Sınıfların akıllı tahtayla, öğrencilerin tablet bilgisayarla buluşturulduğu ülkemizde, geleceğimiz olan çocuklara bilgi, beceri ve değer kazandıran öğretmenlere reva görülen muamele düşündürücü olduğu kadar vahimdir de… Yıllardır olduğu gibi, bu yıl da eğitim çalışanları, Türkiye’nin dört bir yanında şiddet olaylarına maruz kalmaktadır. Son olarak İlimiz Merkez ilçesi Sepetçioğlu MTAL’de Müdür Yardımcısı Aziz BİRBİR, görevi başındayken elim bir saldırıya uğramış, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmıştır. Bu durum bizleri derinden üzmekte ve geleceğe yönelik endişelerimizi daha da artırmaktadır.
Hayatlarını, geleceğimizin daha iyi olmasına vakfeden eğitimcilere yönelik şiddet olaylarının önü alınmazsa, gereken tedbirler ivedilikle hayata geçirilmezse, öğretmene iade-i itibarda bulunulmazsa, şiddet hastalığı bütün toplumu saracak, bu cennet vatan cinnet ülkesine dönüşecek, dolayısıyla yarınlarımız karanlık olacaktır.

Mevzuat kaynaklı disiplin zaafının olması, okullarda güvenlik görevlisinin bulunmamasından kaynaklı alınan tedbirlerin yetersiz kalması öğrencileri de şiddetin merkezine çekmektedir. Ayrıca, öğretmenlerin belirsiz kişilerin mesnetsiz şikâyetleriyle soruşturmalara tabi tutulması, yılgın hale getirilen eğitimcileri zor durumda bırakmaktadır. Caydırıcı önlemlerin alınmaması da olayların aralıksız devam etmesine, mesleğin itibar kaybına uğramasına neden olmaktadır. Şiddet hadiseleri öğretmenlerin ruh dünyasında tamiri mümkün olmayan yaralar açmakta; mesleğe ilişkin güvenlerini kaybederek, mesleki verimliliklerinin düşmesine neden olarak eğitimin niteliğine de doğrudan etki etmektedir. Bu durum, herkesin sorumluluk üstlenmesini, bu kötü gidişin durdurulması için harekete geçmesini gerektirmektedir. Madem ki meslek kanunumuz vardır. Acilen ve hemen meslek kanunu içerisine eğitimciye şiddeti engelleyecek kanuni bir düzenleme yapılmalıdır. Öğretmenler günü öncesinde eğitimcilerin talebi budur. Çünkü yasal zemine oturmayan her söz, her davranış havada kalacaktır. Akıllı tahtalarla sınıfları donatmak, daha kolay öğrenen, zihinsel gelişimi daha hızlı sağlayan bir etkiye sahip olabilir ama öğretmenine saygılı ve şiddetten uzak, daha ahlaklı nesiller yetiştirmek bir toplum için, hükûmetler için ve diğer bütün ilgili kurumlar için daha öncelikli bir hedef olmalıdır. Toplumsal sorun haline gelen şiddet hadiselerine ortak tavır geliştirmek ve çözüm bulmak, sorunun üstesinden gelinmesi için sorumluluk almak elzemdir. Şu gerçeğin altını bir defa daha çiziyoruz: Eğitimcileri şiddetin hedefinde olan bir toplumun geleceği karanlıktır. Ciddi bir sorun olan şiddete çözüm bulunması için, başta hükûmet ve Millî Eğitim Bakanlığı olmak üzere, herkesi elini taşın altına koymaya davet ediyoruz. Eğitim-Bir-Sen olarak, üyemiz Aziz Birbir’e ve saldırıya uğrayan bütün eğitim çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, şiddete başvuranları kınıyor, yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya çağırıyoruz.”

Güven TuzcuGüven Tuzcu

Güven Tuzcu

YORUMLAR