Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
29 KASIM Salı 20:46

“EYT’ye karşı değiliz ancak işveren için destek talep ediyoruz”

Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-11-2022 11:34
“EYT’ye karşı değiliz  ancak işveren için  destek talep ediyoruz”

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Oğuz Fındıkoğlu “EYT” ile ilgili yaptığı açıklamada “EYT’ye karşı değiliz ancak işveren için daha detaylı bir çalışma yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Yoğun emeklilik başvurularının gelebileceğini dile getiren KATSO Başkanı Fındıkoğlu, “Özel sektörün hem işgücü açığının hem de bir anda oluşacak kıdem tazminatı yükünün altından kalkabilmesi mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.

Fındıkoğlu, EYT düzenlemesinde işveren için daha detaylı çalışma, kıdem tazminatları için mali destek, çalışanların emekli olup da çalışmaya devam etmeleri yönünde özendirici uygulama talep etti.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, önümüzdeki ay TBMM ‘de görüşülmesi ve 2023’in Şubat ayında yürürlüğe girmesi beklenen EYT ile ilgili olarak işveren kesiminin tedirginliğini ortaya seren ve çözüm yolu öneren bir açıklamada bulundu.

“EYT’YE KARŞI DEĞİLİZ ANCAK İŞVEREN KESİMİ İÇİN DAHA DETAYLI BİR ÇALIŞMA YAPILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Oğuz Fındıkoğlu EYT’ye karşı olmadıklarını, binlerce vatandaşın bu uygulamayı beklediğini kaydederek, “EYT uygulamasının taraflardan biri olan işveren kesimi ile ilgili olarak daha detaylı bir çalışma yapılmasını hükümetimizden talep ediyoruz” dedi.

“İŞGÜCÜ AÇIĞININ VE MALİ YÜKÜN ALTINDAN KALKMAKTA ZORLANACAĞIZ”

Yoğun emeklilik başvurularının gelebileceğini dile getiren KATSO Başkanı Fındıkoğlu, “İşgücü kaybının yüzde 30’ların üzerine çıkabileceği ifade diliyor. İşletmeler kalifiye ve deneyimli çalışanlarını kaybetme ile karşı karşıya kalacaklar. Deneyim kaybının işletmelerinize ve ülke ekonomimize getireceği açığı hesap etmek olanaksız.

Diğer yandan bir anda ortaya çıkacak kıdem tazminatı yükünün altından kalkabilmek de olanaksız.  Üstelik Ocak ayında asgari ücrete yapılacak artış sonrası kıdem tazminatları daha da artacak. Günümüzde özel sektör bankalardaki finansmana erişimde sıkıntı çekiyor ve ayrıca piyasadaki nakit akışı da sıkışık bir hal aldı. Dünyada yaşanan ekonomik kriz yüzünden zaten zor günler geçiren özel sektörün EYT ile gelecek yeni sıkıntıları aşabilmesi kolay olmayacak” açıklamasında bulundu.  

“MALİ DESTEK, ÇALIŞANLARIN EMEKLİ OLUP DA ÇALIŞMAYA DEVAM ETMELERİ YÖNÜNDE ÖZENDİRİCİ UYGULAMA TALEP EDİYORUZ”

KATSO Başkanı Fındıkoğlu işveren kesimi için çözüm taleplerini de “Kıdem tazminatlarını ödeyebilmemiz için mali desteğe ihtiyaç duyacağız, hükümetimizin bu alanda makul faiz oranlı finansman yaratmasını bekliyoruz. Deneyimli personel kaybını önlemek için de çalışanların emekli olduktan sonra işe devam etmeleri yönünde özendirici uygulamalar ortaya konulabilir” şeklinde ortaya koydu.

Güven TuzcuGüven Tuzcu

Güven Tuzcu

YORUMLAR