Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
29 KASIM Salı 21:35

KEAH’ta Vitrektomi göz ameliyatları yapılmaya başlandı 

Sağlık
Giriş Tarihi : 24-11-2022 11:33
KEAH’ta Vitrektomi  göz ameliyatları  yapılmaya başlandı 

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi (KEAH) Yönetimi, sağlık ünitelerini son model tıbbi cihazlarla donatmaya devam ediyor.

KEAH Başhekimliği ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün yoğun çaba ve gayretleriyle hastanenin göz ünitesine Vitrektomi Pars Plana cihazını kazandırdıklarını kaydeden Başhekim Prof. Dr. Zafer Ergül şu bilgileri paylaştı: “KEAH olarak, Dünya’da ve ülkemizde gelişen tıbbi teknolojileri yakından takip eden bir hastaneyiz. Tıpta gelişen teknolojileri hastanemize kazandırmanın gayret ve çabası içinde oluyoruz. Çaba ve gayretlerimiz çok şükür hiç boşa çıkmadı. Bu çabalarımızdan birisi de göz ünitemize çok kazandırmak istediğimiz,  Vitrektomi Pars Plana cihazıydı. Göz ameliyatlarında önemli olan bu tıbbi cihazı göz ünitemize kazandırdık. Göz ameliyatlarına da başlandı. Bundan böyle ünitemizdeki göz doktorlarımız ileri merkezlere gitmelerine gerek kalmadan göz hastalarımızın ameliyatlarını hastanemizde yapacaklardır. Bu cihazın ilimize ve hastanemize kazandırılmasında destek olanlara hastane yönetimi olarak teşekkür ediyoruz. Vitrektomi Pars Plana cihazı göz hastalarımıza ve ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz.”

Göz Ünitesi Uzmanı Op. Dr. M. Uğur Işık, Vitrektomi ameliyatlarına başladıklarını söyleyerek şu bilgileri verdi: “Yeni cihazımızla Vitrektomi ameliyatlarına başladık. Hastanemizin Göz Ünitesi’nde eksik olan Vitrektomi cihazının ünitemize kurulumuyla eksiksiz bir göz ünitesine kavuştuğunu söyleyebiliriz. Ünitemize kurulan yeni göz cihazdan bahsedecek olursak şunları söyleyebilirim. Vitrektomi ya da diğer ismi ile Pars Plana Vitrektomi ameliyatı, gözün arka kısmında yer alan vitreus ve retina’ya müdahale etmek üzere, yaklaşık 1 mm büyüklüğündeki küçük kesilerle girilerek özel aletler yardımı ile yapılan ameliyatın adıdır. Bu ameliyattan nasıl yapıldığından bahsedecek olursak, Vitrektomi ameliyatında 23-ölçek (0.64 mm çap) ve 25-ölçek (0.5 mm çap) mikro cerrahi aletler kullanılmaktadır. Bu yöntem ile açılan delikler çok küçük olduğundan çoğunlukla dikiş atmaya gerek duyulmamaktadır. Bu ameliyata dikişsiz vitrektomi denmektedir. Lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilen vitrektomi ameliyatında göz duvarında açılan yaklaşık 0.5 mm’lik 3 adet delik ile gözün vitreus boşluğuna ve retinaya ulaşılmaktadır.”

Vitrektomi ameliyatlarının hangi göz hastalıklarında uygulanacağına dikkat çeken Göz Uzmanı Op. Dr. M. Ugur Işık ise: “Vitrektomi uygulanmasının birçok sebebi vardır. Vitreusu ilgilendiren birçok hastalıkta vitrektomi yapılır. En önemli sebeplerinden; Diyabetik retinopati (Şeker hastalarında görülen retina kanamaları) Vitreus kanaması (göz içi kanama) Epiretinal membran (Görme merkezindeki zar) Retina dekolmanı ve yırtıklar (Gözün sinir ağı tabakasının kopması) Makula deliği (görme merkezindeki delik) Göz içi yabancı cisim çıkarılması (göz yaralanmaları sonucunda yabancı cisim) Katarakt cerrahisi komplikasyonu sonrası (göz içinde lens kalıntısı, göz içi lensin göz arkasına düşmesi) Endoftalmi (Göz ameliyatları sonrası oluşan göz içi enfeksiyonları) da uygulanır.

 

Gözünüzdeki hastalığın tipine ya da ciddiyetine göre cerrahi müdahale esnasında, gözün içerisine serum, gaz ya da silikon yağı yerleştirilmekte ve bazen ameliyat sonrasında hastaların bir süre belirli bir pozisyonda yatmaları istenebilmektedir. Vitrektomi ameliyatında göz içine gaz yerleştirilen hastaların gaz emilinceye kadar uçak ile seyahat etmeleri sakıncalıdır. Gözüne silikon yağı yerleştirilen hastalarda genellikle 3-6 ay sonra silikon yağını çıkarmak gerekmektedir. Cerrahi sonrası ilk günler gözde rahatsızlık, ağrı, kızarıklık ve batma hissi olağan ve beklenen durumlardır. Gözün dış etkenlerden korunması için ameliyat sonrası birkaç gün ya da hafta göz koruyucu bandajla dolaşılması uygundur. Son yıllarda geliştirilen dikişsiz vitrektomi yöntemi ile bu problemlerde oldukça azalmıştır. Dikişsiz vitrektomi yöntemi, ameliyat sonrası iyileşme dönemini ve operasyon süresini kısaltmakta, göz yüzeyindeki rahatsızlıkları (batma, sulanma, vb.) azaltmakta ve hasta rahatlığını arttırmaktadır. Operasyon sonrası dönemde anatomik ve görme iyileşmesi, gözün görmeyi sağlayan hassas yapılarının operasyon öncesinde ne kadar etkilenmiş olduğu ile ilgilidir. Retinanın etkilenmediği göz içi kanamalarında sonuçlar oldukça olumludur. Özellikle görme merkezinin etkilenmemiş olduğu durumlarda görme düzeyleri operasyon sonrası daha iyi seviyelere ulaşabilir. KEAH Göz Ünitesi olarak bu cihazında ünitemize kurulmasıyla göz hastalarımızı il dışına göndermeden tedavilerini ve ameliyatlarını hastanemizde kolaylıkla ve rahatlıkla yapabileceğiz” dedi.

Güven TuzcuGüven Tuzcu

Güven Tuzcu

YORUMLAR