Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
28 MAYIS Cumartesi 04:10

Şehrin Özeti: Vedat Tek Kültür Merkezi

Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 14-05-2022 11:08
Şehrin Özeti: Vedat Tek Kültür Merkezi

Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü İlknur Aynan, kurumun şapka, dantel, bebek, oyuncak, silah müzesi, Atatürk sergi salonu ve fotoğraf galerisiyle Kastamonu’nun özeti olduğunu söyledi.

Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkeznin şapka, dantel, bebek, oyuncak, silah müzesi, Atatürk sergi salonu ve fotoğraf galerisiyle Kastamonu’nun özeti olduğunu ifade eden İlknur Aynan, “Çalışmalarımızı Kastamonu’nun ön plana çıkması için sürdürüyoruz.” dedi.

2008 yılında dönemin Valisi Mustafa Kara tarafından açılan Şapka Müzesinde bine yakın şapkanın sergilendiğini bildiren ,Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü İlknur Aynan katılım sağladıkları fuarlar ve medya desteği ile müze bölümlerine ilginin her geçen gün arttığını dile getirdi.

Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezinin kuruluşunu ve çalışmalarını aktaran İlknur Aynan şunları söyledi:

“Merhum Mustafa Kara’nın Kastamonu Valiliği döneminde Vedat Tek Kültür Merkezinin kurulum çalışmalarına başlandı. İlk olarak şu anda arkeoloji müzesinin altında bulunan silahlar temizlenerek sergi alanına konuldu. Daha sonra şapka müzesi fikri ortaya çıktı; 2018’de 3 şapkayla başladık şimdi 900’ün üzerinde sergilediğimiz şapka bulunuyor. Sayın valimizle istişarelerde bulunuyorduk, fikirlerimizi önemsemesi bizim de daha çok heyecan duymamızı sağlıyordu. Ardından dantel müzesi, bebek müzesi faaliyete geçti.”

“Fuarlar ve medyanın gücüyle bugün Vedat Tek Kültür Merkezi ilgi odağı oldu. Gittiğimiz fuarlarda tüm stantları dolaşarak yorulmadan faaliyetlerimizi aktardık. Medyanın gücüyle çok insana ulaştık. Her zaman tek gayemiz Kastamonu’nun tanıtımına katkı sağlamak. Profesyonel yardım almadan yaratıcılığımızı ortaya koyduğumuz, vitrin düzenlemesinden obje seçimine kadar ilgilendiğimiz bu merkezde anı biriktirirken Kastamonu’nun turizmine de katkı sağlıyoruz. Sadece şapkalar ile değil antikalar ve galeri bölümü ile Atatürk Sergi Salonu şehrin geçmişine ve barındırdığı potansiyele ışık tutuyor. Kastamonu’nun günlük yaşam hikayesini ve tarihsel sürecini konuklarımıza aktarıyoruz.”

“Kastamonu’nun daha çok ön plana çıkmasını istiyorum. Civar illere baktığımızda şehrimiz kültürüyle ve doğasıyla ön planda. Ekip ruhuyla hareket etmeliyiz, birbirimizi teşvik etmeliyiz. Sürdürülebilir ve kurumsal politikalar izlemeliyiz.

Turizm alanında faaliyet gösteren kişiler aynı zamanda şehirlerin de yüzü oluyor bir nevi. Bu kapsamda giydiğim kıyafet, şapka ve tavrımla Kastamonu insanını temsil etmek için de gayret gösteriyorum. Şerife Bacı ruhuyla kadim ve doğası bozulmamış bir şehir olduğumuzu aktarmam gerektiğinin bilincinde hareket etmeye çabalıyorum.”

 

  • 31 Ekim 2008 tarihinde açılan Vedat Tek Kültür Merkezi bünyesinde Cumhuriyet Evi, Türkiye’de bir ilk olan şapka ve dantel müzesi, Atatürk Sergi Salonu, bebek evi, resim galerisi yer alıyor.
  • Kastamonu nüfusuna kayıtlı olan İlknur Aynan, İşletme Fakültesi mezuniyetinin ardından Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünde Yönetici Asistanı olarak göreve başladı. 2007 yılında Kastamonu Valiliği kadrosuna geçerek Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezinin kurucu müdürü oldu.

Kastamonu Kalkınma Vakfı Genel Müdürlüğü, Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Derneği (TÜMBİAD) Kültür ve Sanat Komisyonu Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir. Evli ve 1 çocuk annesidir.

Güven TuzcuGüven Tuzcu

Güven Tuzcu

YORUMLAR