Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
29 KASIM Salı 22:14

“Sonbahar” Resim Festivali

Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 23-11-2022 11:04
“Sonbahar”  Resim Festivali

2006 yılı itibariyle Ressam Aynur Mahmudova Kaplan ve eşi emekli Kültür ve Turizm İl Müdürü Ziver Kaplan tarafından, Türkiye'de ilk kez bir bölgenin tamamının, dünya ressamlar fırçası ile resmedilerek tanıtımının yapılmasını sağlayan “Kastamonu’yu Tanıyalım, Sevelim, Resmedelim” projesi kapsamında günümüze kadar Kastamonu’nun farklı ilçelerinde 13 Uluslararası Sanat Çalıştayı gerçekleştirildi.

Devam etmekte olan proje kapsamında, American Life Dil Kursu Yöneticisi Ayşegül Karaahmet sponsorluğunda ilk kez halka açık, ödüllü resim çalıştayı etkinliği düzenlenecek.

26 Kasım Cumartesi günü KastaMall AVM’de yapılacak “Kastamonu Sonbahar Resim Festivali” etkinliği hakkında Ressam Aynur Mahmudova Kaplan şu bilgileri paylaştı: “Geçmişini günümüze taşımayı başaran bir il olarak Kastamonu ülkemizin en güzel, en özel bölgelerinden biri. Yıllardır bu ilde yaşayan, ekmeğini yemiş, suyunu içmiş, havasını teneffüs etmiş biri olarak kendimden bu şehre bir şeyler bırakmayı borç biliyorum. İçime sığmayan bir aşkı, resim sanatını paylaşmak, insanların ruhlarına bunu aşılamak, onlara mutlu olabilecekleri bir rota oluşturmak benim için büyük bir kıvanç olur. ‘Kastamonu’yu Seviyorum Resmediyorum’ projesi tamamen bir sivil inisiyatif olup, halkımızı resim sanatı ile iç içe yaşamayı teşvik etmek, bireylerin hayatına sanatı empoze ederek farkındalık oluşturmak amacı ile hiç bir karşılık beklemeksizin gerçekleştirdiğimiz bir eğitim projesidir. Bu proje kapsamında Kastamonu’da ilk kez halka açık düzenleyeceğimiz Kastamonu Sonbahar Resim Festivali’ne öğrenci (12-18 yaş grubu) ve yetişkinler olmak üzere 2 kategoride katılım sağlanmaktadır. Şartlar gereği, şimdilik sayımız sınırlıdır. Bu bir yıllık, dört mevsim sürecek bir etkinlik olup, ilki Sonbahar, daha sonra Kış, İlkbahar ve Yaz olarak devam edecektir. Böylece katılımcı sayısını artırmayı hedefliyoruz. Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün de deyimi ile ‘Sanatsız kalmış bir toplumun şah damarlarından biri kopmuş demektir.’ Sanat, insanların iç güzelliğinin dışa, topluma yansımasıdır. Sanatı yaşatalım, mutlu toplumlar yaratalım.”

Güven TuzcuGüven Tuzcu

Güven Tuzcu

YORUMLAR