Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
01 ŞUBAT Çarşamba 16:32

“Sonbahar Resim Festivali” büyük ilgi gördü

Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 28-11-2022 11:14
“Sonbahar  Resim Festivali”  büyük ilgi gördü

2006 yılı itibariyle Ressam Aynur Mahmudova Kaplan ve eşi emekli Kültür ve Turizm İl Müdürü Ziver Kaplan tarafından, Türkiye'de ilk kez bir bölgenin tamamının, dünya ressamlar fırçası ile resmedilerek tanıtımının yapılmasını sağlayan “Kastamonu'yu Tanıyalım, Sevelim, Resmedelim” projesi kapsamında, American Life Dil Kursu Yöneticisi Ayşegül Karaahmet sponsorluğunda Kastamonu’da ilk kez halka açık, ödüllü Sonbahar Resim Festivali düzenlendi.

“Kastamonu'yu seviyorum -resmediyorum" teması ile önceki gün KastaMall AVM’de düzenlenen Kastamonu Sonbahar Resim Festivali’ne ilgi yoğun oldu.
 30 katılımcı ile sınırlı tutulan resim festivalinde 12-18 yaş grubu öğrenciler ve 18 yaş üstü yetişkinler 3 saat boyunca canlı müzik eşliğinde resimler çizdiler.

Kendilerine verilen sürenin ardından jüri üyeleri Resim Öğretmeni Deniz İlker Kuruoğlu, Resim Öğretmeni Dilek Nezir, Resim Öğretmeni Hasan Barış Çiçek, Emekli Kültür ve Turizm İl Müdürü Ziver Kaplan, American Life temsilcisi Evren Karaahmet, KastaMall AVM Halkla İlişkiler Müdüresi  Nisa Akgül’ün değerlendirmeleri ile 18 yaş üstü yetişkinlerde 1’inciliği Melike Eraslan, 2’inciliği Selim Demiral, 3’üncülüğü Arzu Solmaz elde etti.  12-18 yaş grubu öğrencilerde ise 1.Berna Gündoğdu, 2. Esra'da Dalahmetoğlu, 3. Alperen Yıldız oldu. Jüri özel ödülleri ise  Ehsan Vali ve Zeynep Kulaksızoğlu’na verildi.  Festival birincilerine Ressam Aynur Kaplan tarafından yapılan Kastamonu resimleri hediye edildi, ikincilere American Life Dil Okulları bir kur İngilizce eğitimi, üçüncülere Bursa Kebap’tan 2 kişilik yemek hediye edildi. Tüm katılımcılara ise katılım belgesi takdim edildi.

“RESİM FESTİVALİMİZ 4 MEVSİM SÜRECEK”

Etkinlik sonunda Ressam Aynur Mahmudova Kaplan şu açıklamalarda bulundu. “Bugün yine Kastamonu’da bir ilke daha sevgili Ayşegül Karaahmet’le birlikte imza attık. Sonbahar Resim Festivali diye isimlendirdiğimiz projemiz kapsamında “Kastamonu'yu seviyorum –resmediyorum” temalı ödüllü resim yarışmamızı gerçekleştirdik. Otuz katılımcı ile sınırlı tutmamıza rağmen, halkın yoğun ilgisi gereği talepte bulunanları da kıramadık. Muhteşem bir şölen havasında, canlı müzik ve ikramlarla, yarışmacılar ve izleyiciler keyifli zaman geçirdiler. Jürimiz ödülleri belirledi, sertifikalar dağıtıldı. Kastamonu halkının ihtiyaçlarına biraz olsun sanatla cevap vermenin mutluluğu da, tatlı bir yorgunlukla birlikte bizlere aitti. Geçmişini günümüze taşımayı başaran bir il olarak Kastamonu ülkemizin en güzel, en özel bölgelerinden biri. Yıllardır bu ilde yaşayan, ekmeğini yemiş, suyunu içmiş, havasını teneffüs etmiş biri olarak kendimden bu şehre bir şeyler bırakmayı borç biliyorum. İçime sığmayan bir aşkı, resim sanatını paylaşmak, insanların ruhlarına bunu aşılamak, onlara mutlu olabilecekleri bir rota oluşturmak benim için büyük bir kıvanç. ‘Kastamonu’yu Seviyorum Resmediyorum’ projesi tamamen bir sivil inisiyatif olup, halkımızı resim sanatı ile iç içe yaşamayı teşvik etmek, bireylerin hayatına sanatı empoze ederek farkındalık oluşturmak amacı ile hiç bir karşılık beklemeksizin gerçekleştirdiğimiz bir eğitim projesi. Bu bir yıllık, dört mevsim sürecek bir etkinlik olup, önümüzdeki günlerde Kış, sonrasında İlkbahar ve Yaz temaları ile devam edecek.  Tüm yarışmacılarımıza ve izleyicilerimize, bugün burada bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz.”

Güven TuzcuGüven Tuzcu

Güven Tuzcu

YORUMLAR