Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
28 MAYIS Cumartesi 04:40

Türk Mutfağı Yemek Yarışması 25 Mayıs’ta

Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 11-05-2022 10:26
Türk Mutfağı  Yemek Yarışması  25 Mayıs’ta

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 21-27 Mayıs 2022 tarihlerinin “Türk Mutfağı Haftası” olarak ilan edilmesiyle birlikte, ülkemizde ve dış temsilcilikler aracılığıyla yurtdışında Türk mutfağının tanıtılması için yapılan çalışmalara hız verildi.

Cumhurbaşkanlığı ve Emine Erdoğan’ın himayelerinde, alanında uzman akademisyenler ve şeflerin değerli katkılarıyla ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm ve Tanıtım Geliştirme Ajansı desteği ile hazırlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabından hareketle hayata geçirilen Türk Mutfağı Haftası kapsamında, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Kastamonu Valiliği himayesinde geniş katılımlı ve ödüllü yemek yarışması düzenleneceği duyuruldu.

25 Mayıs Çarşamba günü saat 14.00’te Kurşunluhan Otel’de 4 ayrı kategoride yapılacak yarışma için başvurular 11-23 Mayıs 2022 tarihleri arasında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne şahsen yapılacak.

KATEGORİLER VE ÖDÜLLER

            * “Çorbalar”, “Zeytinyağlılar & Mezeler & Ara Sıcaklar” ve “Tatlılar”  kategorilerinde

Birincilik Ödülü: 1.500 TL

İkincilik Ödülü: 1.250 TL

Üçüncülük Ödülü: 1.000 TL

            * “Ana Yemekler” kategorisinde

Birincilik Ödülü: 2.500 TL

İkincilik Ödülü: 2.000 TL

Üçüncülük Ödülü: 1.500 TL olarak belirlendi.

Yarışma kontenjanının sınırlı olması sebebiyle “Ana Yemekler” kategorisi için en fazla 30, diğer kategoriler için ise en fazla 15’er başvuru alınacak. Her kategori için ayrıca 5’er yedek başvuru alınacak.

Yapılan açıklamada: “Osmanlı mutfağına da kaynaklık eden ve gastronomi öğeleriyle öne çıkan önemli illerden olan Kastamonu’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Kastamonu Valiliği himayesinde gerçekleştirilecek Türk Mutfağı Yemek Yarışması’na ilişkin detaylara ve yarışma şartnamesine kurumun web sitesi  kastamonu.ktb.gov.tr den ulaşabilirsiniz” denildi.

Güven TuzcuGüven Tuzcu

Güven Tuzcu

YORUMLAR