Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
01 NİSAN Cumartesi 23:29

Yılmaz: İlaç sıkıntısı yok

Sağlık
Giriş Tarihi : 27-02-2023 10:33
Yılmaz: İlaç sıkıntısı yok

Türk Eczacıları Birliği İkinci Başkanı Kastamonulu hemşehrimiz İhsan Orkun Yılmaz, deprem bölgesindeki çalışmalarını sürdürüyor. Depremzedeler için 26 sahra eczanesi kurulduğunu kaydeden İhsan Orkun Yılmaz, deprem bölgesinde ilaç sıkıntısı yaşanmadığını söyledi.

İhsan Orkun Yılmaz, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından yurt genelindeki 54 eczacı odasının bir araya geldiğini, Türkiye genelindeki birçok eczacının yaptığı bağışlarla da bölgede sahra eczanelerini kurduklarını açıkladı.

Yılmaz: “Eczacı meslektaşlarımızın bağışladığı tüm ilaç, medikal malzeme, sarf malzemesi, hasta ve çocuk bezi, mama, el kremi gibi aklınıza gelen her türlü ihtiyaç malzemesini sahra eczanelerimizden hastalarımıza, vatandaşlarımıza ücretsiz olarak vermeye başladık. Bu sahra eczanelerimizde diyabet, astım, koah, hipertansiyon, kolesterol gibi her türlü kronik hastalıklarla ilgili ilaçlar da mevcut. Vatandaşlarımızın, hastalarımızın yanında olmaya gayret gösteriyoruz. Onların gözlerindeki mutluluk bizim tüm emeğimizin karşılığı oluyor. Bu hizmeti de Türkiye'nin dört bir tarafından gelen meslektaşlarımız gönüllülük esasıyla yapıyor” şeklinde konuştu.

Depremin etkilediği illerde ilk günden bu güne kadar ilaç sıkıntısı yaşanmaması için büyük çaba sarf ettiklerini kaydeden Yılmaz: “Deprem bölgesinde ilaç sıkıntısı yok. Bulunduğumuz sahra eczanesinde ilk günlerde günlük yaklaşık 10 bin kişiye hizmet verdik. Bugünlerde de günlük 3-4 bin civarında hastamıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Depremde eczanesi zarar gören meslektaşlarımız da sahra eczanelerinde gönüllü hizmet vermeye çalışıyor. Bir kutu ilacı verirken içinden bir taneyi alıp, 'Ben bugün bu ilacı içtim gerisini size vereyim. Belki yarın başka birine lazım olur' diye geri veren hastalar var. Ya da ertesi gün evinde bazlama yapıp 'teşekkür ederim size' deyip getiren çok hastamızı gördük. Bunlar bizi çok duygulandıran konular” dedi.

Güven TuzcuGüven Tuzcu

Güven Tuzcu

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR