Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
29 KASIM Salı 21:24

Birlikte Başardık…

Adem Salcıoğlu
Adem Salcıoğlu
Giriş Tarihi : 24-11-2022 11:20

Merhaba dostlar. Bundan bir süre önce bu köşeden sizlere bir rehber uygulaması çalışmamızdan bahsetmiş ve yakın zamanda hizmete sunacağımızı ifade etmiştik. İşte nihayet Kastamonumuzun Rehberi Rehber 37 yayında. İos ve Android marketten ücretsiz olarak telefonlarınıza indirebilirsiniz.

Dostlar, bu uygulamanın, kendisi dışında varolma serüveni ile de çok büyük anlam taşıdığını ifade etmeliyim. Bu konuya yazının ilerleyen kısmında detaylıca değineceğim. Şimdi öncelikle Kastamonu Rehberi Rehber 37 nedir, buna değinelim.

Kastamonu’nun Rehberi REHBER 37, bu kadim coğrafyanın zengin değerlerini, hem Kastamonululara, hem de bu coğrafyayı merak eden tüm insanlara, çağın iletişim yöntemi ve kolaylıklarını kullanarak, etkin rehberlik etme, tanıtma ve farkındalık oluşturma üzerine kurgulanmış bir sistemin adıdır.

Lokasyon bazlı çalışma mantığı ile, kullanıcının önce yakın çevresinden başlayarak şehri ve değerlerini tanımasını, anlamasını ve gitmek istediğinde de navigasyon hizmeti ile ulaşımına yardımcı olmasıdır. Ve yine aynı zamanda, konu hakkında detaylı bilgiye ulaşmak istediğinde ise “KÜTÜPHANE” hizmeti ile gerekli ve mümkün olan en doğru bilgiye ulaşmasını sağlamaktır.

Ve yine “TİCARET REHBERİ” ile, toplumsal yaşamın, gelişimin, işbirliğinin olmazsa olmaz ayaklarından olan “Ticari Çevre” konusunda, sektörlere göre kategorize edilmiş rehberlik hizmeti ile, gelişimin ve güç birliğinin geleceği açısından, kendince bir katkı verme çabasıdır.

REHBER 37’nin bu gün geldiği nokta, ilimizin koşulları, kısıtlı imkanlar, ilgisizlik, duyarsızlık vb. olumsuz anlamda sayabileceğimiz onlarca faktöre karşın, inancın, azmin, sabrın, samimiyetin, dostluğun ve ümidin en büyük başarısıdır.

Evet, Rehber37 yayında… Ios ve Android markette, “Kastamonu Rehberi” olarak aratarak “Rehber37” uygulamasını kolaylıkla telefonunuza indirebilirsiniz.

Uygulamayı yükleyip açtığınızda, Karşınıza üç koca buton çıkacak.

1 – Şehir Rehberi
2- Ticaret Rehberi
3-Kütüphane

Şehir Rehberi bölümünde, gezi, tatil, alışveriş, ulaşım ve acil ihtiyaçlarınıza yönelik rehberlik hizmeti alacaksınız. Bu bölümde, dilerseniz kolay ulaşabilmeniz için kategorize ettiğimiz yönlendirme butonlarını kullanarak listeleme yapabilir, dilerseniz her bölümün kendi içinde çalışan sağ üst köşedeki arama butonu yardımıyla dilediğiniz konuyu aratabilirsiniz. Her iki durumda da listelenen kayıtlar, eğer cihazınızın gps’i, yani konum hizmeti açıksa, konumunuza göre size en yakın kayıtlardan başlayarak sıralama yapacaktır. Ve sizlere fikir vermesi açısından, konuya olan mesafenizi doğrusal ölçümle gösterecektir. Bu noktada dikkat edin lütfen. Buradaki mesafe yol mesafesi değildir. Konuyla aranızdaki kuş uçuşu doğrusal mesafedir. Ve yol mesafesinden, arazi vb. şartlara göre değişken olacaktır. Bu size fikir vermesi içindir. Eğer herhangi bir kaydın içeriğine girdiğinizde, adres alanının hemen altında bulunan “Navigasyon” Düşmesine basarsanız, hem gerçek yol uzunluğunu görebilir hem de navigasyon yardımı ile konuma ulaşabilirsiniz.

Dostlar, bu uygulamayı hazırlarken, bizi zorlayan en önemli sorunlardan birisi, haritalarda yol verisi olmayan konumların navigasyon hizmetini nasıl verebileceğimiz konusu idi. Bunu çözmek için gerçekten çok uzun zaman harcadık ve tabi ciddi sayılabilecek de bir nakit. Ve sonunda istediğimiz gibi bir navigasyon uygulaması geliştitirerek, patika ve orman yollarında da yönünüzü, yolunuzu bulabileceğiniz hizmeti, sistemimize eklemiş olduk.

Eğer gideceğiniz konumda  bir patika, ya da google haritalarda işaretli olmayan bir yol varsa, kendi hazırladığımız haritaları sisteme entegre ederek sizlere bu alanda da navigasyon hizmeti vermiş oluyoruz.

Gideceğiniz yerde, patika ve kayıtsız yol varsa eğer,  konu detay sayfasında, navigasyon butonunun altında Kayıtlı Rotalar diye bir bölüm bulacaksınız. Bu bölümde sizin için gerekli yönlendirmeleri yapmış oluyoruz.

Yine şehir rehberi bölümünde, yöresel değerlerimize dair ürün satışı yapan ve rehberimize kayıt olan işletmeleri, satış noktalarını görebiliyor ve ihtiyaç duymanız halinde navigasyon hizmeti ile o noktalara ulaşabiliyorsunuz…  

İkinci bölümümüz olan “Ticaret Rehberi”nde ise, Kastamonu coğrafyasındaki işletmeler ve Kastamonu dışında da, sahibi ya da ortağı Kastamonulu olan işletmelerin bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Tabi rehberimize kayıt olanların. Burada amacımız, detaylı sektörel kategorizasyon ile, ilgi noktasındaki işletmelere kolaylıkla ulaşılabilmesinin ve ticaretin - işbirliğinin gelişmesinin sağlanmasıdır. 

Bu bölümde çalışmamızın hedefi, basit bir rehberin ötesindedir. “MARKA37 “ dergimiz 2023 Ocak’ında sizlerle buluşacak. Ve yine Rehber37 içerisinde oluşturduğumuz portal bölümünde, sektörel veya coğrafi bazda firma tanıtımları, röportajlar, sektör analizleri vb. çalışmalar yer alacaktır.

 Rehber37’de şu an için kayıtlı firma sayısı 450’dir. Bu sayı bundan sonraki süreçte çok daha fazla hızlanacak ve zamanla çok büyük ve güçlü bir aile haline gelecektir.

Memleketine gönülden sevdalı bir kardeşiniz olarak, coğrafyamızın en temel ve ivedi sorununun “farkındalık” olduğunu gördüğüm ve hissettiğim günden beri, bu konu üzerine kafa yoruyorum. Farkındalık sorunumuz, yalnızca coğrafi değerlerimize dair değil, belki çok daha önemlisi, ve çok daha vahimi,  insani değerlerimiz açısından içinde bulunduğumuz durumdur. Maalesef BİZ, BİZİ çok kolay harcayabilen bir toplumuz.

Ben, nice güzel fikirlerin, nice güzel girişimlerin, ucuz, basit hesaplara kurban edildiğini görmüş, duymuş, anlamış ve bazen de birebir şahitlik etmiş bir kardeşinizim. İnandığım şu ki; bunu yenebilmenin tek yolu  BAŞARMAK… Ne kadar zaman alırsa alsın, sabırla çalışmak…

Evet dostlarım; belki henüz tam bir başarıdan söz edemeyebiliriz ama, şunu net olarak söyleyebilirim ki, başarının yolunu bulduk, o yola girdik.

Zannetmeyin ki, bu başarı sadece ortaya çıkan basit bir uygulama... Böyle düşünürseniz yanılırsınız!

Hani en başta bir şey demiştim.  “Bu uygulamanın, kendisi dışında varolma serüveni ile de çok büyük anlam taşıdığını ifade etmeliyim”. Şimdi o konuya geleceğim. Ama önce biraz da “KÜTÜPHANE”den bahsetmeliyim.

Kütüphane bölümümüzün amacı, farkındalık oluşturmanın biraz daha köklü temelini hedef alan bir çalışma. Coğrafyamızın önemli sorunlarından birisi de, bilgiye ulaşma, doğru bilgiye ulaşma, bilgiyi talep etme, doğrusunu merak etme gibi meseleler olduğunu söyleyebiliriz. Benim çalışmalarım boyunca karşılaştığım iki büyük problemin birisi, bilgiye, doğru bilgiye ulaşma problemi idi. İşte Kütüphanemizin amacı, bilgiyi çok daha kolay bir şekilde insanımıza ulaştırarak, değerlerimize dair güçlü farkındalıklar oluşmasını sağlamaktır.

Farkında olmadığımız kıymetlerimizi, hakkıyla değerlendiremez ve koruyamayız değil mi?...

Şimdi, gelelim bu çalışmanın reel  bir uygulama dışında, varolma süreci ile oluşturduğu değere…

Hadi, ipucunu baştan vereyim…

El birliği, güç birliği, iş birliği…

Böyle bir çalışmayı yapmak, coğrafyamız ve toplumsal yaklaşımımız göz önüne alındığında, nerdeyse imkansız derecesinde zor. Bunun açıkamasına girmek istemiyorum. Zaten ne demek istediğimi hemen herkes anladı bile. Benim bu çalışma sürecinde, vazgeçmem için o kadar çok sebep ve bahanem olduki. Defalarca derin çıklmazlara girdiğim, yalnız kaldığım olduki. Açık ve net ifade ediyorum, nicelik açısından toplumu kişiselleştirirsek, bu toplumun hiçbir şeye layık olmadığını düşündüğüm çok oldu…

Ancak, hemen her seferinde, gelen bir telefon, bir mesaj, yolda karşılaştığım ve hiç tanımadığım bir kişinin samimi teşekkür ve duası, samimiyetlerinden zerre şüphe duymadığım dostların desteği sayesinde, yolda kalmaya ve sabırla ilerleme çabasına devam ettim.

Yani; nicelik olarak çoğunluğun minicik bir parçası da olsa, maddi ve manevi açıdan, nitelik olarak çok güçlü olduğunu düşündüğüm dostlarımla birlikte başardık…

Neyi başardık biliyor musunuz… Başarabileceğimizi…

En başından beri duam, bu projenin de onlarca, yüzlerce örneğinde olduğu gibi, proje çöplüğünde yerini alarak umutsuzluğumuza ve hayal kırıklıklarımıza bir yenisini daha eklememesi idi…

İşte sanırım bunu başardık…

Geleceğimize bir umut taşımayı, rol model bir örnek bırakmayı…

Anlayabiliyor musunuz?...

Hazırladığı İnebolu kitabı ile hayallerimin filizlenmesini sağlayan sevgili ağabeyim Kamil Tunoğlu’na, çılgın cesareti ve girişimleri ile korkularımı yenip yola çıkmama vesile olan sevgili dostum Hüseyin Karadeniz’e, verdiği ilk destek ile bu bana yolda en büyük umudu aşılayan kıymetli ve yürekli ağabeyim Mehmet Reis’e, fikrime, inancıma ve umuduma inanarak destek veren, Senol  Makine -Tuncay Şenol,  Vekmar - Şenol Telli ve Gencer Kasa - Erdoğan Gencer ağabeylerime, Arenes Elektrik ailesi  ve değerli dostum Raşit Küpoğlu’na, kıymetli destekleri için Gün Medya Grubu Ailesi ve Cengiz – Emre Aygün Bey’lere, uzun yıllar reklamcı olarak hizmet verdiğim KAS ailesine ve sevgili Fevzeddin Kaya’ya, yine uzun yıllar hizmet verdiğim BSM Sandalye ve Yılmaz Kırcaoğlu ağabeyime, çok kıymetli ağabeyim rahmetli Süheyl Erboz’a, değerli dost  Bizim Sahil Süt Ürünleri – Hüseyin Aydemir’e,  yine son dönem sponsorluğu ve önemli desteği ile Meset Mimarlık – Ahmet Sungurbeyli’ye, Fotomat Reklam Hizmetleri – Taşkın Berk dostuma, Mavi Karadeniz Tv ve BRTV ailesine, Kastamonu’da kaldığımda kapılarını bana açan Uğurlu Konakları Ailesi ve Gülsen Kırbaş Hanımefendi’ye, önceki dönem Muhasebe hizmetleri için sevgili Mustafa – Nefise Küpoğlu ve yeni dönem Muhasebe Hizmetleri için kıymetli dostum Fatih Köse’ye, değerli dost, Damacar Ailesi ve Ferhat Kader’e, Kasiad Başkanı Ayhan Aslan Bey’e, Mercan Oto – Remzi Vatan ağabeyime, Arnuvo Mimarlık – Rıza Durmuş ağabeyime, değerli dost Ritim Yapı – Ömer Özçelik’e, Bilgi Reklam – Nurullah Abdiusta’ya, Dalgıç Kalıp – Ali Dalgıç ağabeye, Sulife – Kadir Acar Bey’e, Yazar Ali Bayram’a, Aysan Endüstri Saim Topçu ağabeye, Çağın Ofis – Murat Sarı’ya, Aslandağ Ailesine, Sertdemir Ailesi – Kıymetl i ağabeyim Salih Sertdemir ve oğullarına, Uzuner Sürücü Kursu – Engin Kazım Uzuner’e, Hobby Life – Mehmet Demirel’e, Konuk Isı – Hayri Konuk’a, Özakın Mühendislik – Nihat Akın’a, Sıla Veteriner Muhammed Coduroğlu’na, Yılmazer Makine – Aykut Yılmazer’e, kıymetli dost Miops – Onur Çelik’e, çok kıymetli ağabeyim Boom Makine – Altan Yavuz’a, Deltatek Asansör – kıymetli ağabeyim Ahmet Erboz’a, Asnur Mutfak – Sadık Aslandağ ağabeyime, ve çok kıymetli ağabeyim Kaptan Salih Aslandağ’a  çok ama çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca Suzi’nin bakımı ve ihtiyaçları için destek olan, 4xFour Art – Mehmet Becce ağabeye, Konya Motor ailesi ve Avni Sarıalioğlu ağabeye, Alsancak Oto Ailesi Levent ve Musa Ustalarıma, Özyakuplar Oto – Özcan Yakup Ustama da katkıları için şükranlarımı sunuyorum.

Ve… Bu çalışmalarda ayrı bir yeri olan çok değerli ağabeyim, Universal Müşavirlik – Hüseyin Kaya’ya, vi yine ne zaman arasam beni zordan kurtaran çok kıymetli ağabeyim Mali Müşavir Murat Uğur’a, Sevgili dostum Ramazan Gül’e teşekkür ediyorum.

Ve yine son olarak da, bu dönem de ana sponsor olarak desteğini esirgemeyen değerli dostum, Uzunlar İzolasyon – Metin Uzun’a kıymetli destekleri için çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca, burada tek tek sisimlerini sayamadığım, gerek Rehbere üyeliğiyle destek olan, gerekse dergilermize reklam vererek katkı veren dostlara, ve dualarından bizi ayrı tutmayan gönüldaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum.

Gördüğünüz gibi, bu çalışmanın temelinde bir çok samimi yüreğin gönülden desteği var. Dolayısıyla bu çalışma hiç kolay gelmedi bu güne. Ve açıkçası; asıl hikaye şimdi başlıyor… Başaracağız…

YORUMLAR