Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
28 MAYIS Cumartesi 03:50

Deprem Gerçeği İle Yaşamak

Özel Nefes Hastanesi
Özel Nefes Hastanesi
Giriş Tarihi : 13-05-2022 11:29

Son yıllarda küçükten büyüğe hepimiz deprem konusunda büyük korkular yaşadık ve hala yaşamaya devam ediyoruz. Depremler en başta çocuklar olmak üzere toplumun genelini psikolojik olarak etkilemektedir. Bir deprem ülkesinde yaşadığımızı düşünürsek depremlere psikolojik olarak nasıl hazırlanmalıyız? Depremle yaşama gerçeği hepimiz için zor bir duygu.

BÖYLE DURUMLARDA NE YAPMAMIZ GEREKİYOR?

Deprem Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Deprem ülkesinde yaşadığımız için fiziksel hazırlığın yanı sıra çocukların depreme psikolojik olarak da ciddi bir şekilde hazırlandırılması gerekiyor. Tabii bunun için öncelikle anne babanın depreme karşı hazır olması gerekiyor. Çünkü böyle anlarda çocuklar ilk olarak anne babayı gözlemler ve ona göre bir davranış sergilerler. Anne ve baba depre-me karşı kaygılı bir tavır sergiliyorsa çocukta kaygı duygusu geliştirir ya da anne baba soğukkanlı dav ranıyorsa çocukta da aynı davranışları gözlemleriz. Çocuk ebeveynlerini taklit ederek kendini rahatlatır. Bu durumda çocuğu deprem gerçeğinden uzaklaştırmaya çalışmak yerine depremi çocuklarına abartmadan ya da hafife indirgemeden, çocukların kafasında belirsizlik oluşmasına izin vermeden açık bir şekilde anlatılması gerekiyor. Ayrıca, çocukları kesinliğinden emin olmadığımız haberlerden, görüntülerden, bilgilerden ve konuşmalardan olabildiğince uzak tutmamız gerekiyor. Çocukta korku duygusunu artırarak verilen eğitim tehlikelidir. Çocuğa suçluluk, pişmanlık, dehşet duygusunu uyandırarak bir şeyleri anlatmaya             ve öğretmeye çalışmak tehlikelidir. Çocuklara bir şey anlatmaya çalışırken abartılı davranıldığı zaman bu çocuğu psikolojik olarak olumsuz etkileyecektir. Çocuğun gelişim yaşını dikkate alarak anlatmak istediğiniz şeyi öyküleştirerek ve ya oyuna dökerek anlatabilirsiniz.

Rutin Hayatınızdan Kopmayın!

Deprem çantanızı hazırladıktan ve depremle ilgili önlemlerinizi aldıktan sonra günlük hayatınıza geri dönmeniz ve rutinlerinize aynı şekilde devam etmeniz gerekiyor. Rutinlerimizi yerine getiremediğimizde kaygılarımız artmaya başlıyor. Bu sefer psikolojik sağlığımızda bozulmalar meydana gelebiliyor. Eğer anne ve baba depremin gerçekliğini kabul edip, gerekli önlemleri aldıktan sonra normal yaşantısına devam ederse çocukta bunu kabulleniyor. Kriz sürecinin üstesinden daha kolay gelebiliyor. Bunlara ek olarak çocuk stres yönetimini küçük yaşta öğrenmiş oluyor.

YORUMLAR