Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
01 NİSAN Cumartesi 22:41

Empati Üzerine…

Yiğit Daimselamet
Yiğit Daimselamet
Giriş Tarihi : 28-01-2023 12:44

Empati Üzerine…

Empati, olayları bir başkasının bakış açısından görme ve duygularını hissetme yeteneğidir. Kendinizi başka birinin yerine koymak, şefkatle hareket etmenize ve onların durumunu iyileştirmek için elinizden geleni yapmanıza yol açabilir. Bunu yaparak, kendinizin olduğu kadar diğer kişinin de sıkıntısını azaltabilirsiniz.

Eşinizin veya partnerinizin hasta olduğunu öğrenmek için eve geldiğinizi hayal edin. İyi bir gün geçiriyor olsanız bile, bir anda onların sıkıntılarını hisseder ve ihtiyaçları ile ilgilenirsiniz. Bir arkadaşınız, patronun kendisine davranış biçimine kızgınsa, muhtemelen onun hayal kırıklığını paylaşırsınız. Belki sorunlarını çözemezsiniz ama duygularını dışa vurmaları gerektiğini anlayabilirsiniz.

Empati sadece zorluklarla ilgili değildir. Çocuğunuz bir şey için heyecanlandığında, siz de onun sevincini hissedersiniz. Arkadaşınız bir fıkraya gülerken, siz de onun eğlencesini yaşarsınız. Empati, arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin düşünce ve duygularıyla bağlantı kurarken ilişkilerinizi derinleştirmenizi sağlar ve onlar da sizinkilerle bağlantı kurar.

Empati, tanımadığınız insanlara da uzanabilir. Örneğin bir partide tek başına oturan birini gördüyseniz, onun yalnızlığıyla empati kurabilir ve onunla sohbet edebilirsiniz. Dünyanın diğer ucunda acı çeken diğer insanların fotoğraflarını gördüyseniz, onların acılarını hafifletmek için kaynak bağışlamak üzere harekete geçebilirsiniz. Öte yandan, televizyonda neşe içinde kahkaha atan bir kalabalık gördüğünüzde moralinizin yükseldiğini hissedebilirsiniz. Onların zevki sizin zevkiniz olur.

Empatinin hayatınızda oynayacağı önemli bir rol vardır. İlk olarak, etkileşimde bulunduğunuz insanlarla bağlarınızı güçlendirebilir. Başkalarını anlamaya çalışırken, onların işitildiğini ve anlaşıldığını da hissettirirsiniz. O zaman sizinle empati kurmak için zaman ayırmaları daha olasıdır. Bu, ilişkinizi derinleştirir ve hepimizin arzuladığı o bağlantı hissini teşvik eder.

Araştırmalar, güçlü bir sosyal destek ağına sahip olmanın kişinin mutluluğunu artırma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Empati daha iyi ilişkilere yol açtığı için, daha tatmin edici bir yaşam inşa etmenin önemli bir bileşeni olabilir. Bir çalışmanın sonuçları, empatinin tükenmişliği azaltmada yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Bunun nedeni, empatinin zorlu çalışma ortamlarında bile daha etkili iletişim ve iş birliğine olanak sağlamasıdır. Sosyal durumlarda empati, en akıllıca hareket tarzına karar vermenize yardımcı olabilir. Eşiniz işten dolayı stresli görünüyorsa, ondan daha fazla sorumluluk almasını istemek için en iyi zaman olmadığı sonucuna varabilirsiniz. Örneğin, iş arkadaşınızla sert bir tartışma içindeyseniz, onlarla empati kurmak sizi aşırı derecede eleştirel veya gereksiz yere zalim olmaktan alıkoyabilir. Başka birinin bakış açısını daha iyi anladığınızda, bir uzlaşma önermeye geçmek daha kolaydır.

Empati, sizde olan veya olmayan bir şey değildir. Bazı insanlar yüksek derecede empatiye sahipken, diğerleri daha düşük empatiye sahiptir. Düşük empati, çevrenizdeki insanların çok hassas olduğuna inanmanıza da yol açabilir. Arkadaşlarınızın şakalarınıza gücenmesine sürekli şaşırabilirsiniz. Belki de sözlerinizin ve davranışlarınızın sevdiklerinizi nasıl yaraladığını anlamıyorsunuzdur. Bu, her türlü tartışmaya ve yanlış anlamalara yol açabilir. Empatiniz düşükse, sıkıntı içinde olan insanlarla uğraşırken sabrınız olmayabilir. Belki de diğer insanlar için en önemli tavsiyeniz, "Üstesinden gelin" olabilir.

Bazı durumlarda, düşük empati hissetmek doğaldır. Size zorbalık yapan veya sevdiklerinize kötü davranan biriyle empati kurmakta zorlanabilirsiniz. Bu sadece durumsal bir empati eksikliği olabilir ve genel olarak insanlarla ne kadar iyi empati kurduğunuzu yansıtmayabilir. Birkaç ruh sağlığı durumu, gelişim bozukluğu ve kişilik bozukluğu düşük empati içerebilir.

Empati sabit bir özellik değildir. Egzersizle geliştirilebilen bir kas gibi düşünün. Dinleme becerilerinizi geliştirmek, beden dilinize dikkat etmek ve duygusal zekanızı artırmak, başkalarıyla empati kurma yeteneğinizi artırabilir. Kendi savunmasızlığınızı kucaklamak ve yeni bakış açıları keşfetmek de yardımcı olabilir. Empatinin dalgalanma etkisi vardır. Başkalarını gerçekten dinlemek için zaman ayırdıkça, onlara bir düzeyde duygusal rahatlık sağladığınızı da unutmayın.

YORUMLAR