Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
28 MAYIS Cumartesi 04:30

Evliyalar Haftasına Ne Oldu?

Fatma Bölükbaş
Fatma Bölükbaş
Giriş Tarihi : 11-05-2022 10:04

Pandemi nedeniyle şehrimizde kimi etkinlikler iptal edilse de kimi kalabalık etkinliklere pandemi engel olamıyor.
Ramazan ayında pandemi nedeniyle iftar çadırları kurulmadı ama Kuzeykent Pazar alanında geniş bir kalabalığa Ramazan eğlenceleri düzenlendi. 
Son olarak da turizm haftası etkinlikleri Ramazan ayını da bahane edilerek yapılmadı.
Ama olsun, Mayıs ayı etkinlikler bakımından zengin bir ay.

 

                                                  ***

Bu yıldan itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 21-27 Mayıs tarihleri arasında “Türk Mutfağı Haftası” ilan edildi. Bu hafta tüm Dünya’daki Türkiye Büyükelçiliklerinde ve 81 ilde kutlanacak. Şehrimizde de bu hafta içerisinde bir yemek yarışması planlanmış. Peki, başka etkinlikler var mı? O çok meşhur gastronomi festivalimizi bu hafta yapabilirdik belki.
Bir atölyemiz olsaydı, Acem Hanı tamamlanmış olsa idi, orada yöresel yemeklerimizi doğru bir şekilde tanıtabilirdik mesela. Bilmediğimiz yemekleri bilen teyzelerimizden öğrenebilirdik. Adını hiç duymadığımız yemeklerimizi gelecek nesillerimize taşıyabilirdik. Yemeklerin çıkış öykülerini dinleyeceğimiz isimleri bulurduk belki.
İlçelerimizde de etkinliklerle kutlanacak mı bu hafta?
Mesela başka illerde ilçe programları yapılmış, atölyeler süslenmiş, ünlü şefler geliyor, konaklarda ayrı odalar yapılmış, şehir girişine ışıklı pankart tabelalar yapılmış, coğrafi işaretli ürünleri belli noktalarda gösterimde. Bilin istedim.

 

24-25-26 Mayıs tarihlerinde şehrimize gastronomi turu yapan acenteler gelecekler. Bu sefer inşallah bu acenteleri basından kaçırmazlar.
Turizm yazarları da şehrimize davet edilecekti. Bizler de yazar olarak kendilerini görebiliriz herhalde?

Atlas Dergisi 2022 takviminde 13 Mayıs’ta “Ilgaz Doğa Turizmi Zirvesi” yapılacağı belirtilmiş. Böyle bir zirve yapılacak mı?

9-15 Mayıs Vakıflar Haftasıdır. Kutlayacak mıyız?

18-24 Mayıs Müzeler Haftası. Kutlanacak mı? Eskiden çok geniş etkinliklerle bu haftaları kutlardık biz.
 

                                                         ***
 

 Şuan programı tek belli olan Türkiye’nin 3’üncü, Anadolu'nun ilk devlet lisesi olma özelliğine sahip Abdurrahmanpaşa Lise’nin 137. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri.

Şehrin diğer etkinlik programları gizli!

İki yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle büyük kutlama programları yapamayan okul mezun ve mensupları bu yıl 13-14-15 Mayıs tarihlerinde 3 gün sürecek bir kutlama programı ile liselerinde olacaklar.  

Şehir dışından çok sayıda mezunun katılacağı program aynı zamanda şehrin sosyal, kültürel ve turizm hayatına da bir katkı sunacak.

Kutlama komitesi tarafından hazırlanan programın detayları şu şekilde;

PROGRAM

13 Mayıs 2022, Cuma (1.Gün)

12.00-15.00 Etkinliğe katılacakların karşılanması ve yaka kartlarının dağıtılması

15.00-19.30 Serbest Zaman

19.30-23.00 Salon Programı

*Barkovizyon Gösterisi

*Konuşmalar (Okul müdürü, kutlama komitesi başkanı)

* Konserler

* Skeçler

* Okul Korosu

*Halk Oyunları

*Mezun Anıları

 


14 Mayıs 2022, Cumartesi (2.Gün)

09.00-09.30 Okulda Buluşma

09.30-10.00 Şehirde Kortej Yürüyüşü

10.00-11.00 Cumhuriyet Meydanı’nda Tören

*Çelenk Töreni

*Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

*Okul Müdürü Hüseyin Mısırlıoğlu’nun Konuşması

*Halk Oyunları Gösterisi

*Şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye girenlerin ödül    takdimi

11.00-12.00 Müze ve kütüphane açılışı.

13.30-17.30 Söyleşiler (Halk Eğitimi Merkezi Salonu)

* İskender Gönen (Eski Milli Futbolcu,Spor Yazarı)

*Ali Lidar (Şair, Yazar, Felsefe Öğretmeni)

*Abdullah Aykon Doğan (Eski Devlet Bakanı,Politikacı, Bürokrat)

17.30-19.30 Serbest zaman

19.30-24.00 Gala yemeği


15 Mayıs 2022,Pazar(3.Gün)

09.30-10.00 Okulda buluşma

10.00-12.00 Zil çaldı-sembolik ders

12.00-13.30 Geleneksel mezunlar yemeği

13.30-15.00 Vedalaşma

 

                                                         ***

 

Ballıdağ’da ise sonunda mutlu sona ulaşacağız. 13 Mayıs’ta Cuma Namazı’nın ardından temel atma töreni gerçekleştirilecek. Geçmişte Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak kullanılan alana Gün Medya Grup Tez Madencilik yatırımında yaşlı bakım merkezi yapılacak. Yıllardır kanayan yaramız kapanacak. Darısı diğer kanayan yaraların başına. Ortalık kan gölü.


Bu ay içerisinde en güzel günlerden biri olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkarak İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı bugün, 1935 yılından bu yana milli bayram olarak kutlanmakta. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. Coşkuyla kutlanması dileği ile…

 

                                                 ***

Mayıs ayında birde biz Uluslararası Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Haftası’nı kutlardık.  Mayıs Ayı’nın ilk Cuması’ndan başlanarak kutlanan ve 3 gün süren bu hafta geçtiğimiz hafta kutlanmalı idi.

Ama nedense yıllardır bu haftanın ismi insanların ağzına bile alınmıyor. Yine aynı bahaneye sığınılabilir, “pandemi vardı” denilebilir. Ama yapılmak istenenler yapılıyor.

Bu hafta bu yıl itibariyle 31.yılına ulaştı. Dile kolay geçen bir zaman.

Üstelik bu haftanın 2017 yılında dönemin başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından kültür bakanlığı bünyesine alınacağı söylenmiş ve 2018 yılında 27’inci yılında kültür ve turizm bakanlığı bünyesine alınmıştı.
 2 yıldır pandemi şartları dedik, ama bu yıla ne oldu? Artık maskeleri de attığımıza göre, kalabalık ortamlara maskesiz de girildiğine göre bu haftayı kutlamamak için bir sebep yoktu. Uluslararası düzeyde, bakanlık bünyesindeki bir haftayı kutlayamamak gerçekten çok ilginç.

Bu yıl da bazı çevrelerce Hz.Pir Cami’nin restorasyonda olması bahane olarak gösterildi. Uluslararası Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Hafta kutlanmasının caminin restorasyonda olması ile ilgisi ne?

Külliye geniş. Pirin makamı ziyaret edilir. Şehrimizdeki diğer evliyalar ziyaret edilir. İlçe programları yapılır. Salonlarda konferanslar, paneller düzenlenir. Salonlar restorasyonda değil.
Hatta bir zamanlar Uluslararası Şeyh Şa’ban-ı Veli Sempozyumları düzenlenirdi bu şehirde.(2012-2018) Konuyla ilgili cilt cilt yayınlar da mevcut.

Caminin restorasyonda olması, pandemi bahane değil. Bahaneler beyinlerde.

Neyse. Yıllardır bu şehrin gelişmesinde yolu aydınlatan Pir, bize kerametlerini göstermeye devam ediyor. Hz. Pir Şeyh Şaban-Veli Cami’nde yapılan restorasyon çalışmasında, caminin içerisinde bir duvar daha ortaya çıktı ve duvarın içerisinde gizli bir Fetih Suresi görüldü. Dönemsel koruma yaklaşımıyla önüne duvar çekildiğinden şimdiye kadar keşfedilmemiş, çok değerli sülüs hattın restorasyon sonrasında tüm ziyaretçilerin beğenisine sunulacağı beklenmekte. Umarım zarar verilmez. Restorasyonda ek masraf çıktı diye düşünülmez. Surenin eksiklikleri varsa tamamlanmalı, gerekli temizlik yapılmalı.
Hz.Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Hazretleri’nin kendi halvet odası da gizli idi. O da restorasyon çalışmasında açıldı.  “
Çift duvarlı bir cami ve duvarın içine gizlenmiş bir Fetih Suresi, ne Türkiye’de ne de İslam âleminde başka bir yerde duyulmuş bir şey değil” deniliyor. Bu buluşla Türkiye’nin gündeminde daha geniş yer alabiliriz umarım. 
Pir sırlarını göndermeye devam eder de, bu şehir anlar mı? O’na göre yaşar mı bilinmez.
31 Mayıs da Dünya Papağan Günü…

Haftaya görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

 

 

 

OBJEKTİFİME TAKILANLAR

Hz. Pir Şey Şa’ban-ı Veli’nin doğduğu Yukarı Çakırçay Köyü’nden başlayacak ve Kastamonu’ya ulaşacak, oradan İstanbul’a kadar gidebilecek, oradan da Konya’ya kadar uzanan Sufi Yolu ile birleşebilecek bir  “Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Huzur, Birlik ve Aydınlanma Yolu” Projesi vardı. Haritalandırılmıştı, rota işaretlemeleri de yapılmıştı ama henüz bir sonuç alınamadı. Belki biraz daha çaba, çalışma, destek ve herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. O bölgedeki alt yapı çalışmalarının hızlandırılması için de yetkililerin elini taşın altına koyması gerekiyor. Yoksa böyle bekle dur!...

 

YORUMLAR