Nasrullah Gazetesi - Kastamonu HaberleriNasrullah Gazetesi
HV
28 MAYIS Cumartesi 05:10

Karmaşık ve Zor Duygulara Neden Olan Düşünceler

Yiğit Daimselamet
Yiğit Daimselamet
Giriş Tarihi : 14-05-2022 13:56

  Öfke, üzüntü ya da suçluluk gibi karmaşık duygular bulmaca gibi görünebilir. Bu duyguları anlamak için genellikle dikkatimizi onları etkileyen olaylara, ne kadar rahatsız hissettiğimize veya daha iyi hissetmek için neler yapabileceğimize yöneltiriz. Ancak duygular yoğun olduğunda, bu ayrıntılara sarılmak o kadar kolaydır ki olaylar hakkındaki düşüncelerimiz, duygularımız ve bu durumlara cevap seçeneklerimiz gibi önemli bilgileri gözden kaçırırız.

  Bu düşüncelere daha fazla dikkat etmenin gerçekten gerekli olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Öyleyse, zor duygularla boğuştuğunuzda sahip olduğunuz şeyi düşünün. "Arkadaşıma kızdığımda veya bir işin son teslim tarihi konusunda paniklediğimde, yapmak istediğim son şey düşüncelerimle daha fazla zaman geçirmek" diye düşündüyseniz, bu yeterince makul görünebilir. Sonuçta, halihazırda halletmek için yeterince zamanımız var, öyleyse neden düşüncelerimizi keşfetmenin ek zorluğunu üstlenelim? Cevap şu ki, duygusal olarak yoğunken düşüncelerimizi daha iyi gözlemleyen biri olduğumuzda, daha etkili bir şekilde başa çıkmamıza yardımcı olacak sayısız değişim, büyüme ve gelişme fırsatlarını keşfetmemiz daha kolay hale gelecektir. Bunun yerine geçmişin değişmez aksilikleriyle boğuşursak, geleceğin belirsiz yönlerine odaklanırsak, bizi daha fazla geri iten duygularla savaşırsak veya bizi bırakmayan duygulardan kaçarsak, bu fırsatlar kendilerini pek göstermez.

  Düşüncelerinizi fark ettiğinizde ve ardından gelen duygular üzerindeki etkisini kabul ettiğinizde; inançlarınıza meydan okumak, düşüncenizi daha doğru ve yararlı olacak şekilde gözden geçirmek, sorunları çözmek ve daha etkili çalışmak için planlar yapmak kolaylaşır. Bu süreçte önyargılı ve yıkıcı fikirlerden olabildiğince uzak durmaya çalışın.

  Kendimiz, hayatımızdaki insanlar, aksiliklerimiz ve gelecekteki zorluklarımız hakkındaki düşüncelerimiz, bunları takip eden duygular ve onları yönetme becerimiz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Hepimiz, en azından zaman zaman önyargılı, yanlış ve yıkıcı fikirlere takılıp kalırız. Tüm bu inançların doğru olmadığını ve duyguları olması gerekenden daha yoğun ve yönetilmesi zor hale getirebilecek şeylerin bazı varsayımlarımız olduklarını kabul ettiğimizde, bunu yönetmemize yardımcı olan düşünceler biraz daha kolay hale gelir. Tahmin edilebileceği gibi yoğun duygulara yol açan inançlara takılıp kalmak kolay olsa da iyi haber şu ki, pratik yaparak, bu düşüncelere hem daha gerçekçi hem de yararlı olan yanıtlar vermek mümkündür. Sayısız kez prova ettiğimiz belirli otomatik düşüncelerden kurtulamayabiliriz, ancak bunun için bazı yollar deneyebiliriz. Zor duygularla boğuşurken, düşüncelerinizi belirlemenize ve anlamanıza yardımcı olabilecek bazı stratejiler şunlardır:

  Üzüntü genellikle kayıp ve ümitsizlikle ilgili inançlara bağlıdır. Anksiyete, belirsizlik veya yaklaşmakta olan bir zorluk hakkındaki endişelerden kaynaklanan geleceğe yönelik bir duygudur. Adil olmayan veya saygısız davranıldığına inanırsanız öfke artabilir.

  Katı düşünme, duygusal ve davranışsal seçeneklerinizi sınırlar. Bu yüzden gereksiz yere oluşabilecek bir yargıya varmadan önce inançlarınızı netleştirip netleştiremeyeceğinizi görün. Örneğin, hayatınızın her alanını etkileyen bir sorunun nedeni olduğunuza ve hiçbir şeyin iyileşmeyeceğine inanıyorsanız, sorunu anlamanın daha doğru olabilecek başka yollarını düşünün. Diğer insanlar soruna katkıda bulundu mu? Şu anda işler ne kadar zor olsa da sorunun geçici olması veya gerilemenin etkisinin zamanla azalması mümkün müdür?

  Topladığınız bilgilerle ne yapmak istediğinizi düşünün. Bakış açınızı gözden geçirmek faydalı olur mu? Değişim, büyüme veya problemi çözmek için olanak var mı? Yeni veya zor olsalar bile, işleri biraz daha iyi hale getirmek için deneyebileceğiniz şeyler var mı? Denemeye değer mi?

  Düşünceniz doğruysa veya doğru olmasa bile zor bir duygusal dönemden geçiyorsanız, duygular hakkındaki düşüncelerinizi gözden geçirmek önemli olur mu? Kendinize karşı sabırlı olabilir misiniz, her zaman mantıklı olmayan karmaşık duygularla mücadele etmek için kendinize bir mola verebilir, öz eleştirel konuşmayı durdurabilir ve bunun yerine samimiyet ve kabulle karşılık verebilir misiniz?

  Hayatta zor duygularla sınanmamız kaçınılmazdır, ancak duyguların kendisiyle boğuşmak yerine, en güçlü geri dönüşlerimizden biri olan düşünme tuzaklarımızı iyi tanımak gerekir. Zor duygularla çalışmamıza yardımcı olan yeni ve daha yararlı inançlarla karşılık verebiliriz. Bu süreçte de daha güçlü bir kişisel kontrol duygusu geliştirebilirsiniz. Sağlıkla kalın.

YORUMLAR